The Voxan V2 Caf Racer is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 120.00 HP (87.6 kW, 110.00 Nm (11.2 kgf-m or 81.1 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is crucial to keep your Voxan V2 Caf Racer in peak form. Regular replacement items include sprockets. With regular servicing, your V2 Caf Racer can maintain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 120.00 HP (87.6 kW |
| Torque: | 110.00 Nm (11.2 kgf-m or 81.1 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 187.0 kg (410,24 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |