The Kawasaki VN 1500 Classic Tourer Fi is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 1470.00 ccm (89,25 cubic inches) Twin, 2 Valve type of engine.
This engine has 65.00 HP (47.4 kW, 113.00 Nm (11.5 kgf-m or 83.3 ft.lbs and a top speed of 160.0 km/h (98,90 mph)
When riding, the fuel system is an important aspect. The Kawasaki VN 1500 Classic Tourer Fi is equipped with a fuel tank and uses a SOHC fuel injection system, providing good efficiency for your adventures.
Regular maintenance is crucial for keeping your Kawasaki VN 1500 Classic Tourer Fi in peak form. Essential service parts include air filters. Using quality components, your VN 1500 Classic Tourer Fi can maintain excellent performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 1470.00 ccm (89,25 cubic inches) |
| Power: | 65.00 HP (47.4 kW |
| Torque: | 113.00 Nm (11.5 kgf-m or 83.3 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 337.0 kg (739,29 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |