The MuZ 660 Skorpion Sport is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 660.00 ccm (40,07 cubic inches) Single cylinder, 5 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 48.00 HP (35.0 kW, 56.00 Nm (5.7 kgf-m or 41.3 ft.lbs and a top speed of 180.0 km/h (111,24 mph)
Regular maintenance is important to maintain your MuZ 660 Skorpion Sport in peak form. Regular replacement items consist of brake pads. With the right parts, your 660 Skorpion Sport can keep delivering strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40,07 cubic inches) |
| Power: | 48.00 HP (35.0 kW |
| Torque: | 56.00 Nm (5.7 kgf-m or 41.3 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 5 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 180.0 km/h (111,24 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 171.0 kg (375,12 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |