The Honda PC800 Pacific Coast is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 800.00 ccm (48,58 cubic inches) V2, 3 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 46.00 HP (33,43 kW)) @ 6700 RPM, 58.00 Nm (5.9 kgf-m or 42.8 ft.lbs and a top speed of 202.8 km/h (125,37 mph)
When riding, the fuel capacity is an essential consideration. The Honda PC800 Pacific Coast includes a 15.89 litres (4,18 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel injection system, offering reliable range on the road.
Scheduled maintenance is key for ensuring your Honda PC800 Pacific Coast running smoothly. Regular replacement items consist of brake pads. With the right parts, your PC800 Pacific Coast can maintain reliable service over the long term.
Loading products...
If you are searching for Honda PC800 Pacific Coast Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/80 - 17 and the Rear Tyre size is 140/80 - 15 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 800.00 ccm (48,58 cubic inches) |
| Power: | 46.00 HP (33,43 kW)) @ 6700 RPM |
| Torque: | 58.00 Nm (5.9 kgf-m or 42.8 ft.lbs |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 3 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 202.8 km/h (125,37 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.89 litres (4,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 264.9 kg (581,08 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. 2 piston calipers |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |