The Giantco Lambros Race is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.20 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.46 HP (1,79 kW)) @ 7000 RPM, 4.30 Nm (0,40 kgf-m or 3,18 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an essential aspect. The Giantco Lambros Race features a 4.20 litres (1,10 gallons) fuel tank, providing excellent fuel economy for your rides.
Regular maintenance is important for ensuring your Giantco Lambros Race in peak form. Popular maintenance parts consist of oil filters. Through proper maintenance, your Lambros Race can keep delivering reliable service for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 2.46 HP (1,79 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 4.30 Nm (0,40 kgf-m or 3,18 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 6.9:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.20 litres (1,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 90.0 kg (197,41 pounds) |
| Length: | 1830 mm (71,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |