The Moto Guzzi V11 Cafe Sport is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine.
This engine has 91.00 HP (66,07 kW)) @ 7800 RPM, 94.92 Nm (9,65 kgf-m or 69,65 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an important aspect. The Moto Guzzi V11 Cafe Sport is equipped with a 20.66 litres (5,43 gallons) fuel tank, providing excellent range for your rides.
Routine service is crucial for ensuring your Moto Guzzi V11 Cafe Sport operating reliably. Common service items consist of sprockets. By using genuine parts, your V11 Cafe Sport will keep providing strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi V11 Cafe Sport Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 91.00 HP (66,07 kW)) @ 7800 RPM |
| Torque: | 94.92 Nm (9,65 kgf-m or 69,65 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.66 litres (5,43 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 221.0 kg (484,76 pounds) |
| Length: | 2150 mm (84,18 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |