The Tank Sports Vision R1 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 250.00 ccm (15,18 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 16.60 HP (12.1 kW and an unconfirmed top speed.
Preventative care is necessary for keeping your Tank Sports Vision R1 in top condition. Regular replacement items include air filters. With regular servicing, your Vision R1 can keep delivering great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Tank Sports Vision R1 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 18 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | 16.60 HP (12.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 169.6 kg (372,13 pounds) |
| Length: | 2149 mm (84,18 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |