The Innoscooter EM 2000 is a stroke, Scooter bike with a Air cooled 1.00 ccm (0,06 cubic inches) Electric type of engine.
This engine has 3.35 HP (2.4 kW and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
Regular maintenance is crucial for keeping your Innoscooter EM 2000 running smoothly. Popular maintenance parts involve spark plugs. Through proper maintenance, your EM 2000 can maintain excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Innoscooter EM 2000 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00 - 10 and the Rear Tyre size is 3.00 - 10 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Electric |
|---|---|
| Displacement: | 1.00 ccm (0,06 cubic inches) |
| Power: | 3.35 HP (2.4 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | N/A |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 116.0 kg (254,42 pounds) |
| Length: | 1830 mm (71,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |