The Yamaha XT125X is a 4 stroke, Super Motard bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.78 HP (7,06 kW)) @ 10000 RPM, 10.10 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a key feature. The Yamaha XT125X is fitted with a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel management system, giving excellent range for your adventures.
Scheduled maintenance is crucial for ensuring your Yamaha XT125X in peak form. Essential service parts include clutch plates. With regular servicing, your XT125X will keep providing strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Yamaha XT125X Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - S17 and the Rear Tyre size is 130/70 - S17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 9.78 HP (7,06 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 10.10 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2050 mm (80,30 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |