The Ducati ST4 is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 916.00 ccm (55,61 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 105.00 HP (76,22 kW)) @ 9000 RPM, 89.00 Nm (9,05 kgf-m or 65,27 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a key consideration. The Ducati ST4 is equipped with a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and uses a Desmodromic valve control fuel management system, offering good efficiency on the road.
Routine service is vital for keeping your Ducati ST4 performing at its best. Common service items consist of spark plugs. Using quality components, your ST4 can keep delivering reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Ducati ST4 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 916.00 ccm (55,61 cubic inches) |
| Power: | 105.00 HP (76,22 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 89.00 Nm (9,05 kgf-m or 65,27 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 11.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 215.0 kg (471,63 pounds) |
| Length: | 2070 mm (81,09 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |