The Lifan LF250 Elite is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 249.60 ccm (15,15 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 16.09 HP (11,64 kW)) @ 6500 RPM, 19.50 Nm (1,99 kgf-m or 14,33 ft.lbs) @ 5000 RPM and a top speed of 120.0 km/h (74,23 mph)
When riding, the tank size is an essential aspect. The Lifan LF250 Elite features a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank, giving excellent performance on the road.
Proper upkeep is crucial for ensuring your Lifan LF250 Elite performing at its best. Regular replacement items involve batteries. By using genuine parts, your LF250 Elite will keep providing reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Lifan LF250 Elite Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.60 ccm (15,15 cubic inches) |
| Power: | 16.09 HP (11,64 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 19.50 Nm (1,99 kgf-m or 14,33 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 120.0 km/h (74,23 mph) |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 148.0 kg (324,67 pounds) |
| Length: | 2080 mm (81,49 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |