The Blata Elite 13 WR is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a 39.80 ccm (2,42 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.13 HP (8.1 kW, 7.25 Nm (0.7 kgf-m or 5.3 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is a critical feature. The Blata Elite 13 WR includes a 1.00 litres (0,26 gallons) fuel tank, giving excellent fuel economy for your adventures.
Scheduled maintenance is necessary to keep your Blata Elite 13 WR in top condition. Common service items include drive chains. Through proper maintenance, your Elite 13 WR will sustain dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are searching for Blata Elite 13 WR Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/65 - 6.5 and the Rear Tyre size is 110/50 - 6.5 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 39.80 ccm (2,42 cubic inches) |
| Power: | 11.13 HP (8.1 kW |
| Torque: | 7.25 Nm (0.7 kgf-m or 5.3 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 1.00 litres (0,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 21.3 kg (46,77 pounds) |
| Length: | 960 mm (37,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. disc brake - disc diameter 130 mm ( 51? ) |
| Rear Brakes: | Single disc. disc brake - disc diameter 119 mm ( 47? ) |