The Yamaha YBR 250 is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 20.65 HP (15.1 kW, 20.50 Nm (2,09 kgf-m or 15,02 ft.lbs) @ 2100 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is a key consideration. The Yamaha YBR 250 features a 19.20 litres (5,04 gallons) fuel tank, ensuring optimal efficiency for your adventures.
Scheduled maintenance is key to maintain your Yamaha YBR 250 in top condition. Regular replacement items consist of air filters. By using genuine parts, your YBR 250 will keep providing great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha YBR 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - M17 and the Rear Tyre size is 130/70 - M17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 20.65 HP (15.1 kW |
| Torque: | 20.50 Nm (2,09 kgf-m or 15,02 ft.lbs) @ 2100 RPM |
| Compression: | 74.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.20 litres (5,04 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 138.0 kg (302,68 pounds) |
| Length: | 2025 mm (79,30 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |