The Honda Dio Cesta is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.90 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 4.02 HP (2,89 kW)) @ 8000 RPM, 3.70 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is an important aspect. The Honda Dio Cesta comes with a 5.00 litres (1,31 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel delivery system, ensuring efficient range during your journeys.
Proper upkeep is key for keeping your Honda Dio Cesta in peak form. Popular maintenance parts involve batteries. Through proper maintenance, your Dio Cesta will keep providing dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 4.02 HP (2,89 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 3.70 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 10.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.00 litres (1,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 77.0 kg (168,95 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |