The Kreidler Enduro 125 DD is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 124.90 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.26 HP (8.2 kW and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a critical feature. The Kreidler Enduro 125 DD is equipped with a 10.50 litres (2,76 gallons) fuel tank, delivering good fuel economy on the road.
Routine service is key for ensuring your Kreidler Enduro 125 DD in peak form. Essential service parts consist of spark plugs. By using genuine parts, your Enduro 125 DD will keep providing reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Kreidler Enduro 125 DD Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.90 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 11.26 HP (8.2 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.50 litres (2,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 133.0 kg (291,73 pounds) |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |