The Harley Davidson FLHR Road King Firefighter is a 4 stroke, Touring bike with a Air cooled 1573.25 ccm (95,52 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
For longer journeys, the gas tank is a critical factor. The Harley Davidson FLHR Road King Firefighter is fitted with a 22.71 litres (5,97 gallons) fuel tank, ensuring reliable performance during your journeys.
Regular maintenance is essential for keeping your Harley Davidson FLHR Road King Firefighter in peak form. Frequently replaced components comprise clutch plates. With regular servicing, your FLHR Road King Firefighter can keep delivering excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson FLHR Road King Firefighter Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 140/75 - R17 and the Rear Tyre size is 200/55 - R17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (95,52 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 126.10 Nm (12,84 kgf-m or 92,54 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.71 litres (5,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 335.7 kg (736,30 pounds) |
| Length: | 2380 mm (93,23 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |