The Honda VTR 250 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 32.00 HP (23,28 kW)) @ 10500 RPM, 24.00 Nm (2,39 kgf-m or 17,61 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an essential consideration. The Honda VTR 250 features a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel control system, offering efficient mileage for your rides.
Routine service is necessary to keep your Honda VTR 250 operating reliably. Popular maintenance parts consist of drive chains. By using genuine parts, your VTR 250 can maintain dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are searching for Honda VTR 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 54H and the Rear Tyre size is 140/70 - 17 66H so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 32.00 HP (23,28 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 24.00 Nm (2,39 kgf-m or 17,61 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 140.0 kg (307,06 pounds) |
| Length: | 2040 mm (79,90 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |