The Buell Lightning Long XB12Ss is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 1202.88 ccm (73,03 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 103.00 HP (74,82 kW)) @ 6800 RPM, 113.90 Nm (11,54 kgf-m or 83,58 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a critical factor. The Buell Lightning Long XB12Ss comes with a 16.65 litres (4,38 gallons) fuel tank and features a OHV fuel management system, offering good performance during your journeys.
Regular maintenance is necessary to maintain your Buell Lightning Long XB12Ss running smoothly. Popular maintenance parts comprise fuel filters. Through proper maintenance, your Lightning Long XB12Ss can keep delivering strong performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Buell Lightning Long XB12Ss Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1202.88 ccm (73,03 cubic inches) |
| Power: | 103.00 HP (74,82 kW)) @ 6800 RPM |
| Torque: | 113.90 Nm (11,54 kgf-m or 83,58 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.65 litres (4,38 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2080 mm (81,49 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. ZTL2-type brake, 8-piston, 4 pads, fixed caliper, 375 mm single-sided, inside out, stai |
| Rear Brakes: | Single disc. Two-piston, direct mount caliper; stainless steel, fixed rotor |