The Jinlun JL 125 Y is a 4 stroke, Trial bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 8.00 HP (5,77 kW)) @ 8500 RPM, 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 85.0 km/h (52,54 mph)
During extended trips, the gas tank is an important factor. The Jinlun JL 125 Y is fitted with a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank, giving excellent mileage for your rides.
Scheduled maintenance is crucial for maintaining your Jinlun JL 125 Y operating reliably. Essential service parts consist of clutch plates. By using genuine parts, your JL 125 Y can keep delivering reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Jinlun JL 125 Y Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 21 and the Rear Tyre size is so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 8.00 HP (5,77 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 85.0 km/h (52,54 mph) |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Trial |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 112.0 kg (245,67 pounds) |
| Length: | 2010 mm (78,70 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |