The IZH Planeta 4 is a 2 stroke, Classic bike with a Air cooled 350.00 ccm (21,25 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 20.00 HP (14,53 kW)) @ 4800 RPM, 27.50 Nm (2,79 kgf-m or 20,20 ft.lbs) @ 4700 RPM and a top speed of 120.0 km/h (74,23 mph)
During extended trips, the tank size is an essential aspect. The IZH Planeta 4 comes with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and utilizes a Port control fuel control system, providing reliable performance for your adventures.
Preventative care is necessary for maintaining your IZH Planeta 4 running smoothly. Popular maintenance parts consist of drive chains. By using genuine parts, your Planeta 4 can maintain strong performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for IZH Planeta 4 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is - 3.50 - 18 and the Rear Tyre size is so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 350.00 ccm (21,25 cubic inches) |
| Power: | 20.00 HP (14,53 kW)) @ 4800 RPM |
| Torque: | 27.50 Nm (2,79 kgf-m or 20,20 ft.lbs) @ 4700 RPM |
| Compression: | 8.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 120.0 km/h (74,23 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Port control |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 1984 |
| Weight: | 155.0 kg (339,99 pounds) |
| Length: | 2470 mm (96,71 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |