The Kawasaki Ninja 650R is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 649.00 ccm (39,40 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 71.00 HP (51.8 kW, 65.76 Nm (6,67 kgf-m or 48,26 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 220.5 km/h (136,32 mph)
During extended trips, the tank size is a key factor. The Kawasaki Ninja 650R includes a 15.51 litres (4,08 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel control system, offering efficient efficiency on the road.
Routine service is essential for ensuring your Kawasaki Ninja 650R in peak form. Common service items involve batteries. With the right parts, your Ninja 650R can maintain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki Ninja 650R Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39,40 cubic inches) |
| Power: | 71.00 HP (51.8 kW |
| Torque: | 65.76 Nm (6,67 kgf-m or 48,26 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 220.5 km/h (136,32 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.51 litres (4,08 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 177.8 kg (390,04 pounds) |
| Length: | 2105 mm (82,49 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Dual 300mm Petal Disc with 2-Piston Caliper |
| Rear Brakes: | Single disc. Single 220mm Petal Disc with hydraulic caliper |