The Cagiva Mito 125 Oro is a 2 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.00 HP (6.6 kW, 11.00 Nm (1.1 kgf-m or 8.1 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is a critical feature. The Cagiva Mito 125 Oro is equipped with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, providing good fuel economy for your adventures.
Routine service is necessary for ensuring your Cagiva Mito 125 Oro in peak form. Common service items involve drive chains. Using quality components, your Mito 125 Oro will sustain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Cagiva Mito 125 Oro Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 150/60 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 9.00 HP (6.6 kW |
| Torque: | 11.00 Nm (1.1 kgf-m or 8.1 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | 1979 mm (77,51 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |