The Moto Guzzi V11 Le Mans Nero Corsa is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 89.85 HP (65,27 kW)) @ 8200 RPM, 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5400 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is an important factor. The Moto Guzzi V11 Le Mans Nero Corsa comes with a 20.70 litres (5,44 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel injection system, providing consistent fuel economy for your rides.
Proper upkeep is key for maintaining your Moto Guzzi V11 Le Mans Nero Corsa in top condition. Common service items consist of drive chains. Using quality components, your V11 Le Mans Nero Corsa can maintain strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi V11 Le Mans Nero Corsa Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 89.85 HP (65,27 kW)) @ 8200 RPM |
| Torque: | 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5400 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.70 litres (5,44 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 226.0 kg (495,71 pounds) |
| Length: | 2150 mm (84,18 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |