The BMW R 1200 GS is a 4 stroke, Allround bike with a Oil and air cooled 1170.00 ccm (71,03 cubic inches) Two cylinder boxer, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 98.00 HP (71,14 kW)) @ 7000 RPM, 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 200.0 km/h (123,68 mph)
For longer journeys, the fuel system is an important feature. The BMW R 1200 GS includes a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel injection system, giving excellent range for your rides.
Regular maintenance is essential for ensuring your BMW R 1200 GS in top condition. Popular maintenance parts consist of clutch plates. With the right parts, your R 1200 GS will keep providing strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for BMW R 1200 GS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/80 - ZR19 and the Rear Tyre size is 150/70 - ZR17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71,03 cubic inches) |
| Power: | 98.00 HP (71,14 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 200.0 km/h (123,68 mph) |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 199.0 kg (436,51 pounds) |
| Length: | 2210 mm (86,57 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |