The Kawasaki EL 125 Eliminator is a 4 stroke, Custom bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 12.00 HP (8,76 kW)) @ 9500 RPM, 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is a key factor. The Kawasaki EL 125 Eliminator features a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank, providing efficient mileage on the road.
Preventative care is essential for keeping your Kawasaki EL 125 Eliminator in top condition. Popular maintenance parts consist of oil filters. With regular servicing, your EL 125 Eliminator will keep providing reliable service for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 12.00 HP (8,76 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 135.0 kg (296,11 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |