The Bajaj Pulsar 180 DTSi ETEC is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 180.00 ccm (10,93 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 16.29 HP (11,84 kW)) @ 8000 RPM, 14.72 Nm (1,49 kgf-m or 10,85 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 117.0 km/h (72,34 mph)
When out on the road, the fuel capacity is a key feature. The Bajaj Pulsar 180 DTSi ETEC includes a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel management system, delivering excellent mileage for your adventures.
Regular maintenance is vital for ensuring your Bajaj Pulsar 180 DTSi ETEC performing at its best. Essential service parts include fuel filters. By using genuine parts, your Pulsar 180 DTSi ETEC will sustain dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Bajaj Pulsar 180 DTSi ETEC Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 17 and the Rear Tyre size is 100/90 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 180.00 ccm (10,93 cubic inches) |
| Power: | 16.29 HP (11,84 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 14.72 Nm (1,49 kgf-m or 10,85 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 117.0 km/h (72,34 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 140.0 kg (307,06 pounds) |
| Length: | 1990 mm (77,91 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 2 piston caliper |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |