The Honda VT 750 DC Black Widow is a 4 stroke, Custom bike with a 745.00 ccm (45,23 cubic inches) V2, 3 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 45.20 HP (32,84 kW)) @ 5500 RPM, 63.00 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 3000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is a key aspect. The Honda VT 750 DC Black Widow features a 13.40 litres (3,52 gallons) fuel tank, giving efficient mileage on the road.
Scheduled maintenance is essential for keeping your Honda VT 750 DC Black Widow in peak form. Frequently replaced components include sprockets. With regular servicing, your VT 750 DC Black Widow will keep providing dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are searching for Honda VT 750 DC Black Widow Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/80 - 19 59S and the Rear Tyre size is 160/80 - 15M/C 74S so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45,23 cubic inches) |
| Power: | 45.20 HP (32,84 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 63.00 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 3 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.40 litres (3,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 221.0 kg (484,76 pounds) |
| Length: | 2310 mm (90,45 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |