The Suzuki Street Magic II is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 7.10 HP (5.2 kW, 7.60 Nm (0,80 kgf-m or 5,57 ft.lbs) @ 3300 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is a key feature. The Suzuki Street Magic II is fitted with a 6.40 litres (1,68 gallons) fuel tank, offering consistent range for your adventures.
Preventative care is essential for maintaining your Suzuki Street Magic II in top condition. Common service items consist of clutch plates. Through proper maintenance, your Street Magic II will keep providing excellent performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 7.10 HP (5.2 kW |
| Torque: | 7.60 Nm (0,80 kgf-m or 5,57 ft.lbs) @ 3300 RPM |
| Compression: | 7.1:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.40 litres (1,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 80.0 kg (175,52 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |