The Nipponia Brio 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.44 HP (6,17 kW)) @ 8000 RPM, 8.00 Nm (0,80 kgf-m or 5,87 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 85.0 km/h (52,54 mph)
Scheduled maintenance is crucial for keeping your Nipponia Brio 125 in top condition. Popular maintenance parts comprise air filters. Using quality components, your Brio 125 can keep delivering reliable service over the long term.
Loading products...
If you are searching for Nipponia Brio 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 17 and the Rear Tyre size is 2.75 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 8.44 HP (6,17 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 8.00 Nm (0,80 kgf-m or 5,87 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 85.0 km/h (52,54 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 93.0 kg (203,98 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |