The Kawasaki EL 252 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 252.00 ccm (15,30 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine.
This engine has 30.00 HP (21,79 kW)) @ 12000 RPM, 19.00 Nm (1,89 kgf-m or 13,93 ft.lbs) @ 10000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is an important factor. The Kawasaki EL 252 comes with a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank, delivering optimal efficiency on the road.
Scheduled maintenance is key for keeping your Kawasaki EL 252 running smoothly. Popular maintenance parts comprise batteries. With the right parts, your EL 252 can keep delivering great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 252.00 ccm (15,30 cubic inches) |
| Power: | 30.00 HP (21,79 kW)) @ 12000 RPM |
| Torque: | 19.00 Nm (1,89 kgf-m or 13,93 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 143.0 kg (313,72 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |