The Moto Guzzi California 75 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 75.00 HP (54,43 kW)) @ 6400 RPM, 91.00 Nm (9,25 kgf-m or 66,76 ft.lbs) @ 5000 RPM and a top speed of 180.0 km/h (111,24 mph)
Routine service is necessary for ensuring your Moto Guzzi California 75 performing at its best. Frequently replaced components involve air filters. With regular servicing, your California 75 will keep providing dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 75.00 HP (54,43 kW)) @ 6400 RPM |
| Torque: | 91.00 Nm (9,25 kgf-m or 66,76 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 180.0 km/h (111,24 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 251.0 kg (550,63 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |