The Giantco Cyrus II 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.60 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 2.95 HP (2,19 kW)) @ 7500 RPM, 2.50 Nm (0,30 kgf-m or 1,79 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is a critical consideration. The Giantco Cyrus II 50 is fitted with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel injection system, offering good fuel economy for your rides.
Preventative care is key for keeping your Giantco Cyrus II 50 operating reliably. Frequently replaced components consist of drive chains. With regular servicing, your Cyrus II 50 will continue to deliver reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Giantco Cyrus II 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.60 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 2.95 HP (2,19 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 2.50 Nm (0,30 kgf-m or 1,79 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 99.0 kg (217,21 pounds) |
| Length: | 1830 mm (71,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |