The Moto Guzzi Stelvio is a 4 stroke, Sport bike with a 1151.00 ccm (69,88 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 108.35 HP (78,70 kW)) @ 7500 RPM, 108.00 Nm (10,95 kgf-m or 79,30 ft.lbs) @ 6400 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is a critical consideration. The Moto Guzzi Stelvio comes with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, ensuring good performance for your rides.
Routine service is vital to keep your Moto Guzzi Stelvio running smoothly. Popular maintenance parts include air filters. Through proper maintenance, your Stelvio can keep delivering dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi Stelvio Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 19 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 1151.00 ccm (69,88 cubic inches) |
| Power: | 108.35 HP (78,70 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 108.00 Nm (10,95 kgf-m or 79,30 ft.lbs) @ 6400 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 214.0 kg (469,44 pounds) |
| Length: | 2250 mm (88,16 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Twin floating 320 mm stainless steel wave discs, radial calipers with 4 opposed pistons |
| Rear Brakes: | Single disc. Single 282 mm fixed stainless steel disc, floating caliper with 2 parallel pistons. |