The Suzuki Intruder LC 250 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 248.00 ccm (15,05 cubic inches) V2, 3 Valve type of engine.
This engine has 24.00 HP (17,41 kW)) @ 8000 RPM, 23.00 Nm (2,29 kgf-m or 16,92 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is a critical factor. The Suzuki Intruder LC 250 is equipped with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel injection system, providing reliable fuel economy for your rides.
Proper upkeep is key for ensuring your Suzuki Intruder LC 250 running smoothly. Regular replacement items involve spark plugs. By using genuine parts, your Intruder LC 250 will continue to deliver great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Suzuki Intruder LC 250 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 18 51P and the Rear Tyre size is 150/80 - 15 M/C 70P so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15,05 cubic inches) |
| Power: | 24.00 HP (17,41 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 23.00 Nm (2,29 kgf-m or 16,92 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 3 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 143.0 kg (313,72 pounds) |
| Length: | 2240 mm (87,76 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |