The Ural Gear Up Outfit is a 4 stroke, Classic bike with a 749.00 ccm (45,47 cubic inches) Two cylinder boxer type of engine.
This engine has 45.00 HP (32,64 kW)) @ 5400 RPM, 67.80 Nm (6.9 kgf-m or 50.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an important factor. The Ural Gear Up Outfit is fitted with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, giving consistent mileage during your journeys.
Proper upkeep is important for ensuring your Ural Gear Up Outfit in top condition. Common service items include brake pads. By using genuine parts, your Gear Up Outfit can maintain dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 749.00 ccm (45,47 cubic inches) |
| Power: | 45.00 HP (32,64 kW)) @ 5400 RPM |
| Torque: | 67.80 Nm (6.9 kgf-m or 50.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 335.0 kg (734,81 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |