The Honda PS 150i Sport is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 15.55 HP (11,34 kW)) @ 8500 RPM, 14.00 Nm (1,39 kgf-m or 10,25 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is a critical factor. The Honda PS 150i Sport is equipped with a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel control system, providing excellent fuel economy for your adventures.
Scheduled maintenance is necessary for ensuring your Honda PS 150i Sport in top condition. Popular maintenance parts involve clutch plates. With the right parts, your PS 150i Sport will sustain strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Honda PS 150i Sport Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 13 and the Rear Tyre size is 130/70 - 13 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 15.55 HP (11,34 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 14.00 Nm (1,39 kgf-m or 10,25 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 126.0 kg (276,41 pounds) |
| Length: | 1990 mm (77,91 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |