The Honda CM 450 Custom is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 447.00 ccm (27,14 cubic inches) Twin, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 37.00 HP (26,87 kW)) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is a critical feature. The Honda CM 450 Custom features a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and features a OHC fuel control system, offering excellent mileage during your journeys.
Regular maintenance is essential to maintain your Honda CM 450 Custom performing at its best. Essential service parts involve drive chains. With regular servicing, your CM 450 Custom will keep providing reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Honda CM 450 Custom Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.50S18 - 4PR and the Rear Tyre size is 4.60S16 - 4PR so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 447.00 ccm (27,14 cubic inches) |
| Power: | 37.00 HP (26,87 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1982 |
| Weight: | 174.0 kg (381,68 pounds) |
| Length: | 2145 mm (83,98 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |