The Veli ZQ125 8 is a 2 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 9.38 HP (6,77 kW)) @ 8000 RPM and a top speed of 90.0 km/h (55,62 mph)
Routine service is key for keeping your Veli ZQ125 8 in peak form. Popular maintenance parts involve brake pads. With the right parts, your ZQ125 8 can maintain strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 9.38 HP (6,77 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 90.0 km/h (55,62 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 105.0 kg (230,34 pounds) |
| Length: | 2048 mm (80,20 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |