The Yamaha FZ6 Fazer ABS is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 600.00 ccm (36,43 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 76.43 HP (55,52 kW)) @ 12000 RPM, 51.60 Nm (5,27 kgf-m or 37,91 ft.lbs) @ 5270 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is an essential feature. The Yamaha FZ6 Fazer ABS includes a 19.40 litres (5,10 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel injection system, offering optimal mileage for your rides.
Routine service is key to keep your Yamaha FZ6 Fazer ABS performing at its best. Frequently replaced components involve oil filters. With regular servicing, your FZ6 Fazer ABS can keep delivering reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha FZ6 Fazer ABS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36,43 cubic inches) |
| Power: | 76.43 HP (55,52 kW)) @ 12000 RPM |
| Torque: | 51.60 Nm (5,27 kgf-m or 37,91 ft.lbs) @ 5270 RPM |
| Compression: | 12.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.40 litres (5,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 186.0 kg (408,05 pounds) |
| Length: | 2095 mm (82,09 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |