The Harley Davidson FXWG is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1338.60 ccm (81,27 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 69.00 HP (50,15 kW)) @ 5000 RPM, 111.19 Nm (11,24 kgf-m or 81,59 ft.lbs) @ 3600 RPM and a top speed of 164.2 km/h (101,49 mph)
For daily commuting, the gas tank is an essential consideration. The Harley Davidson FXWG features a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and features a OHV fuel delivery system, offering excellent mileage during your journeys.
Proper upkeep is essential to maintain your Harley Davidson FXWG running smoothly. Frequently replaced components involve spark plugs. With the right parts, your FXWG will sustain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson FXWG Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is MH90 - 21 and the Rear Tyre size is MT90 - 16 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1338.60 ccm (81,27 cubic inches) |
| Power: | 69.00 HP (50,15 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 111.19 Nm (11,24 kgf-m or 81,59 ft.lbs) @ 3600 RPM |
| Compression: | 8.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 164.2 km/h (101,49 mph) |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1986 |
| Weight: | 259.5 kg (569,14 pounds) |
| Length: | 2362 mm (92,54 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |