The Yamaha YZF1000R Thunderace is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 1002.00 ccm (60,83 cubic inches) In-line four, 5 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 145.00 HP (105,27 kW)) @ 10000 RPM, 108.30 Nm (10,95 kgf-m or 79,50 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is a critical consideration. The Yamaha YZF1000R Thunderace includes a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, delivering consistent efficiency during your journeys.
Preventative care is necessary for keeping your Yamaha YZF1000R Thunderace performing at its best. Frequently replaced components include brake pads. By using genuine parts, your YZF1000R Thunderace will keep providing great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha YZF1000R Thunderace Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 190/50 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1002.00 ccm (60,83 cubic inches) |
| Power: | 145.00 HP (105,27 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 108.30 Nm (10,95 kgf-m or 79,50 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 5 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 198.0 kg (434,32 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |