The Innoscooter EM 5000 Lithium Sport is a stroke, Scooter bike with a Air cooled 1.00 ccm (0,06 cubic inches) Electric type of engine.
This engine has 6.70 HP (4.9 kW and a top speed of 82.0 km/h (50,75 mph)
Preventative care is important to keep your Innoscooter EM 5000 Lithium Sport in top condition. Common service items involve oil filters. Through proper maintenance, your EM 5000 Lithium Sport will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Innoscooter EM 5000 Lithium Sport Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Electric |
|---|---|
| Displacement: | 1.00 ccm (0,06 cubic inches) |
| Power: | 6.70 HP (4.9 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | N/A |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 82.0 km/h (50,75 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 1900 mm (74,43 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |