The Generic Trigger Comp 50 is a 2 stroke, Enduro bike with a 49.60 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 1.39 HP (1,00 kW)) @ 5500 RPM, 2.60 Nm (0,30 kgf-m or 1,89 ft.lbs) @ 3000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is a key aspect. The Generic Trigger Comp 50 is fitted with a 37.85 litres (9,95 gallons) fuel tank, delivering good efficiency for your rides.
Routine service is necessary to keep your Generic Trigger Comp 50 in top condition. Popular maintenance parts include drive chains. Using quality components, your Trigger Comp 50 will keep providing dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Generic Trigger Comp 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 110/80 - 18 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.60 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 1.39 HP (1,00 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 2.60 Nm (0,30 kgf-m or 1,89 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 37.85 litres (9,95 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 111.0 kg (243,48 pounds) |
| Length: | 2035 mm (79,70 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |