The Kawasaki ER 6n is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 649.00 ccm (39,40 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 71.07 HP (51,64 kW)) @ 8500 RPM, 66.00 Nm (6,67 kgf-m or 48,46 ft.lbs) @ 6700 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is an important consideration. The Kawasaki ER 6n features a 15.50 litres (4,08 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel control system, providing consistent efficiency for your rides.
Regular maintenance is essential to keep your Kawasaki ER 6n running smoothly. Common service items comprise spark plugs. With the right parts, your ER 6n can maintain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki ER 6n Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39,40 cubic inches) |
| Power: | 71.07 HP (51,64 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 66.00 Nm (6,67 kgf-m or 48,46 ft.lbs) @ 6700 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.50 litres (4,08 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 173.0 kg (379,49 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |