The Triumph Thunderbird is a 4 stroke, Classic bike with a Liquid cooled 885.00 ccm (53,73 cubic inches) In-line three, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 70.00 HP (50,84 kW)) @ 8000 RPM, 70.60 Nm (7,16 kgf-m or 51,84 ft.lbs) @ 4800 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is important for ensuring your Triumph Thunderbird running smoothly. Regular replacement items include spark plugs. Through proper maintenance, your Thunderbird will sustain great rides for years to come.
Loading products...
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 885.00 ccm (53,73 cubic inches) |
| Power: | 70.00 HP (50,84 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 70.60 Nm (7,16 kgf-m or 51,84 ft.lbs) @ 4800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 220.0 kg (482,58 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |