The Honda XRV 750 Africa Twin is a 4 stroke, Enduro bike with a 742.00 ccm (45,05 cubic inches) V2, 3 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 60.00 HP (43,58 kW)) @ 7500 RPM, 61.80 Nm (6,27 kgf-m or 45,37 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is key to keep your Honda XRV 750 Africa Twin in top condition. Popular maintenance parts involve spark plugs. By using genuine parts, your XRV 750 Africa Twin can keep delivering reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 742.00 ccm (45,05 cubic inches) |
| Power: | 60.00 HP (43,58 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 61.80 Nm (6,27 kgf-m or 45,37 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 3 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 206.0 kg (451,93 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |