The Skyteam Girino 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 50.00 ccm (3,03 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 4.02 HP (2.9 kW and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
When out on the road, the gas tank is a critical aspect. The Skyteam Girino 50 comes with a 5.00 litres (1,31 gallons) fuel tank, providing excellent efficiency during your journeys.
Routine service is crucial to keep your Skyteam Girino 50 performing at its best. Frequently replaced components include batteries. By using genuine parts, your Girino 50 will continue to deliver reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3,03 cubic inches) |
| Power: | 4.02 HP (2.9 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.00 litres (1,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 97.0 kg (212,73 pounds) |
| Length: | 1983 mm (77,71 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |