The Harley Davidson Electra Glide Standard is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1338.00 ccm (81,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 59.00 HP (42,88 kW)) @ 5000 RPM, 102.00 Nm (10,35 kgf-m or 74,82 ft.lbs) @ 3000 RPM and a top speed of 145.0 km/h (89,65 mph)
Proper upkeep is vital to maintain your Harley Davidson Electra Glide Standard in top condition. Common service items include spark plugs. Using quality components, your Electra Glide Standard can keep delivering dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1338.00 ccm (81,23 cubic inches) |
| Power: | 59.00 HP (42,88 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 102.00 Nm (10,35 kgf-m or 74,82 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 145.0 km/h (89,65 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 322.0 kg (706,35 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |