The Big Bear Choppers Miss Behavin 100 EFI is a 4 stroke, Custom bike with a 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 95.00 HP (69.3 kW and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is an important aspect. The Big Bear Choppers Miss Behavin 100 EFI is equipped with a 14.19 litres (3,73 gallons) fuel tank, delivering efficient fuel economy during your journeys.
Proper upkeep is necessary to maintain your Big Bear Choppers Miss Behavin 100 EFI running smoothly. Regular replacement items consist of batteries. Through proper maintenance, your Miss Behavin 100 EFI will keep providing great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Big Bear Choppers Miss Behavin 100 EFI Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/80 - 21 and the Rear Tyre size is 250/80 - 18 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (69.3 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.19 litres (3,73 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 317.5 kg (696,50 pounds) |
| Length: | 2794 mm (109,45 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |