The Boom Trikes Muscle Low Rider is a 4 stroke, Custom bike with a 1596.00 ccm (96,90 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 100.00 HP (72,64 kW)) @ 6000 RPM, 146.00 Nm (14,83 kgf-m or 107,16 ft.lbs) @ 4000 RPM and a top speed of 170.0 km/h (105,07 mph)
When out on the road, the tank size is a critical feature. The Boom Trikes Muscle Low Rider features a 38.00 litres (9,99 gallons) fuel tank, providing optimal range during your journeys.
Regular maintenance is essential for ensuring your Boom Trikes Muscle Low Rider performing at its best. Regular replacement items involve drive chains. Using quality components, your Muscle Low Rider can keep delivering great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Boom Trikes Muscle Low Rider Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 170/60 - 17 and the Rear Tyre size is 295/50 - 15 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1596.00 ccm (96,90 cubic inches) |
| Power: | 100.00 HP (72,64 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 146.00 Nm (14,83 kgf-m or 107,16 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 170.0 km/h (105,07 mph) |
| Fuel Capacity: | 38.00 litres (9,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 720.0 kg (1579,36 pounds) |
| Length: | 3555 mm (139,30 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |